Během podzimu uplynulého roku jsem zkoušel štěstí také na jedné štěrkovně, jejíž dno je pokryto silnou vrstvou bahna. Ryby zde musíte hledat v potopených stromech, kterých je ve vodě dostatek, nebo si prostě najít kousek tvrdého dna v možnostech odhozu.
Chytal jsem zde v minulosti už několikrát, takže jsem věděl, kam nahodit a kde ryby hledat. První návštěvu jsem uskutečnil na začátku října a podruhé jsem se na místo činu vrátil na začátku listopadu. Moje vycházky na tuhle vodu byly vždy na 48hod.
Jsem zastáncem jednoduchých montáží a vzhledem k tomu, že jsem chytal jen na odhoz, byla moje sestava pro lov následující: na kmenový silon jsem navázal 50lb Clearwater Gizmo Swivel Leader zakončený Gizmo obratlíkem. Na tento jsem navlékl závěsku pro boční uchycení olova (110g). Návazec o délce přibližně 15-20cm jsem sestavil buď z Clearwater - návazcový fluorocarbon 15lb , nebo Potahovaná šňůrka Carp´R´Us - Strip-X 25lb. Co se háčků týká, nebylo o čem přemýšlet. Centurion 2000 ATS nebo Continental Snag Hook ATS, obě varianty ve velikosti 6, doplněné navíc krátkým rovnátkem Mouthsnagger Shorty.
Jako v průběhu celého roku, i zde mi nejlépe fungovalo Hotové boilie Kill Krill READY. A podruhé jsem sebou vezl navíc variantu do studené vody – Hotové boilies Devill Krill. Kapry jsem k záběru přemlouval boiliem nastraženým na panáčka. Potápivé boilie jsem volil ze série Hard hookers - extra tvrdé nástrahy, vel. 24mm nebo 21mm, abych měl jistotu, že i po ataku malých ryb vydrží na místě déle než 12hod. Nechtěl jsem své pruty zbytečně často přehazovat, abych si místa neplašil. Do kombinace jsem pak k tomuto boilie doplnil reflexní Pop Up Carp Bonbón s ananasovou esencí, nebo Cork Pop Up - korkové plovoucí boilies Up Kill Krill. Pro zatraktivnění jsem boilie potápivé boilie navíc dipoval v tekuté potravě Krill Liquid. Ke každé montáži jsem krmil jen asi 0.5kg boilie, které jsem rozházel spíše do prostoru. Jelikož je zde dostatek malých kaprů, omezil jsem krmení jen asi na 30 kuliček po třetím záběru z jednoho místa. Těmito jsem krmil jen 5metrový pás v odhozové vzdálenosti. Po náhozu jsem vždy montáž kousek posunul, abych měl jistotu, že jsem trefil to správné místo a montáž neleží zapadlá v bahně.
Během obou vycházek jsem kapry nachytal až za tmy, záběry začaly přicházet, když byl na vodě absolutní klid. První vycházka byla úspěšná, co se záběrů týká, ulovil jsem 6 kaprů, největší z nich, pěkně zbarvený šupináč, měl kolem 12kg. Během druhé vycházky opravdu velmi silně foukal vítr směrem na místo, kde jsem lovil. Prvních 24hod mi přineslo pouze pár pípnutí, strávil jsem celý den zavřený v bivaku, četl knížku a přemýšlel, jak ulovit alespoň jednoho podzimního kapra. Druhý den ráno jsem si všiml, že jeden z potopených stromů a jeho nad hladinu vyčnívající větve, vytvářejí závětrné místo, kde byla hladina na prostoru přibližně 5 x 5 metrů chráněna před větrem. Na tomto místě jsem viděl také obrátit se kapra. Pro lov na závětrném místě jsem musel jít nejdříve asi 80m po břehu, nahodit do 70m vzdálenosti a pak se zase vrátit zpět na své místo.
Zbývalo mi posledních asi 10hod. lovu a já doufal, že alespoň jednoho podzimního kapra ze závětrného místa přemluvím. První záběr přišel k večeru po setmění a kapra jsem bohužel těšně u podběráku vyřízl. Naštěstí pro mě, kapři nadále na místě nakrmeném směsí boilie Kill Krill a Devil Krill hodovali a já o pár hodin později úspěšně podebral svého posledního kapra minulého roku.
Pěkné chvíle u vody přeje Honza Kořenek