Po květnovém narození očekávaných dvojčátek jsem na ryby neměl ani myšlenky ani čas. V první polovině července jsem ale během plánované dovolené díky veliké toleranci a pochopení Kačenky přeci jen vyrazil k vodě.
S ohledem na panující léto jsem ani moc reálně nevěřil v šanci na velkou rybu. Měl jsem proto v plánu se především během dne intenzivně věnovat chytání ve sloupci metodou ZIG. V den příjezdu k vodě se krátce po vybalení věcí zatáhla obloha a já jsem sotva stihl schovat před prvními kapkami deště veškerou výbavu do Tempestu. Neměl jsem v dešti moc chuť vyměřovat hloubku a pečlivě odměřovat jemné ZIGové návazce, proto jsem z futrálu vytáhl dva pruty navázané klasicky pro chytání ze dna a do provnaděné oblasti poslal obě své nástrahy.
Poprvé jsem si k vodě vzal pruty nově předělané do korku se jmény dcerek. Věřil jsem, že mi přinesou štěstí...
Jako kmenový vlasec jsem použil fluorocarbon Clearwater XTRA, který díky své obrovské hmotnosti a čiré barvě představuje suverénně nejméně nápadnou variantu prezentace koncové udice. Do klasické montáže s boční závěskou jsem připnul připravené návazce ze svlékací šňůrky Strip-X. Ta se už během minulého roku stala jedinou návazcovou šňůrkou, kterou používám. Návazce jsem zakončil háčkem Continental Snag Hook vel.4 pod který jsem na krátký vlas navlékl plovoucí Cork pop-up Kill krill velikosti 18mm. Vybranou oblast jsem plošně prokrmil směsí boilies Kill krill a Food Signal v mixu průměrů.
První záběr přišel snad 2 hodiny po nahození a další ryby následovaly v rychlém sledu. Intenzita krmení kaprů ze dna mě přesvědčila o tom, že sahat po ZIGové sestavě nemá za daných okolností smysl. Většinu ulovených ryb tvořili kapři do 5kg. Větších ryb nebylo tolik, kapry s dvoucifernou hmotností jsem do podběráku navedl jen tři. Celkově jsem zdolal za necelých 40 hodin lovu přes 20 kaprů. Relativně nízkou průměrnou hmotnost ryb mi ale vynahradil jeden opatrný záběr, který jsem po tvrdém a velmi dlouhém souboji proměnil v úžasného šupinatého bombarďáka s váhou 19,8kg. Obrovský mlíčák byl na podložce snad ještě víc překvapený než já. Prut se jménem Elinky je tedy pokřtěný... Příště je na řadě Ema.
Velký dík patří především mojí Kačence. Ta i přes spoustu práce s dvojčátky dobře vycítila eskalující nával mých abstinenčních příznaků a „poslala mě k vodě“. Především díky ní jsem mohl zažít krásné chvíle u vody korunované „šupinatým bonbónkem“ kterému do magické hranice 20kg chybělo opravdu jen málo.
Červenec není k lovu kaprů ideální měsíc. Jak je ale vidět, vždy má smysl vyrazit k vodě a pokusit se poprat se s podmínkami. Ryby chytá vždy jen ten, kdo je u vody!
Lumír Francek