Jak už je mým zvykem, nejčastěji vyrážím na kapry na kratší akce. Někdy na den nebo dva, ale spoustu vycházek podnikám i jenom na pár hodin. Mám rád akční styl chytání, kdy kapry cíleně vyhledávám. Statické chytání a čekání na ryby není to, co od rybaření očekávám…
Během několika posledních měsíců jsem se kaprům docela věnoval a pravidelně jezdil hlavně k řece. S místy jsem příliš nelaboroval a vybíral hlavně ty, která mi už v minulosti úspěch přinesly. Pokud to situace umožňovala, vždy jsem se místo snažil alespoň jednou překrmit, což se mi opakovaně potvrdilo na řece jako klíčové. A ne jenom na řece, předkrmení je pro mne základ lovné strategie v podstatě všude, kde chytám.
Tentokrát to však bylo v několika případech trochu jiné, díky spoustě násaďáků, kteří se do řeky při povodni dostali, jsem musel na kámen tvrdé návnady rozhazovat na co největší prostor tak, aby jich nebylo příliš mnoho na jednom místě. Pokud jsem krmil menší prostor, nikdy pozornosti malých nájezdníků neunikl a šance na velkou rybu se dramaticky zmenšovala. Nástrahy jsem ale dipoval nebo k nim přidával menší PVA punčochy plněné 3mm peletami.
Střídal jsem tedy několik míst a musím říct, že jsem byl s výsledky rozhodně spokojený. Podařilo se mi chytit pár velmi slušných a bojovných šupináčů i lysců, kterých si hodně vážím. O dvě enormně silné ryby jsem bohužel přišel díky nelítostné říční navigaci, o které mi kapři ustřelili šokový vlasec. V ostatních případech jsem vždy dostal do podběráku vše, co nasálo nástrahu s háčkem i díky tomu, že jsem používal mé osvědčené návazce ze 6tkového Continentalu a šňůrky Strip-X nebo fluorocarbonu Clearwater, což mi pro lov v řece maximálně vyhovuje.
Jeden z největších zážitků jsem prožil během ledna , kdy jsem díky poměrně příznivým podmínkám pro lov pravidelně vyrážel k řece. Místo, které jsem k lovu vybral je úspěšné v podstatně celoročně, ale jakmile teplota vody klesne na minimum, právě zde se šance na dobrý úlovek násobí. Místo jsem si předkrmoval, sice menším množstvím než v sezoně, ale zato pravidelně, což neslo své ovoce.
Kapra jsem chytil v podstatě vždy, když jsem se k vodě dostal, ale jednalo se hlavně o menší šupináče. Aktivní byli i cejni, a tak jsem přestal krmit peletami, ale začal krmit na zimu nezvykle Kill Krillem v průměru 24mm. Odměnou za trpělivost mi byl nádherný zimní šupináč, kterého jsem chytil právě v den, kdy napadl sníh. Tmavý a velmi bojovný šupináč přes 15kg mi přišel na kombinaci dumbelky v kombinaci s 12mm kapřím bonbonem v příchuti KillKrill pod malým osmičkovým Centurionem.
Láďa Jeník