Honza Dadák nám přináší report ze své cesty za dobrodružstvím...
Všechno, co známe, ale i to, o čem dobře víme, se stává po nějaké době nezajímavým. A proto je třeba hledat nové obzory. A to je pro mě hlavním motorem, který mě v kaprařině žene dál. Proto jsem v červenci naložil auto a vydal se směrem jižní Francie.
Měl jsem vybranou oblast, kam bych se chtěl vydat, ale úplně jasno o revíru jsem neměl. Tato výprava měla mít hlavně poznávací charakter. Bylo jasné, že na tachometru auta bude po skončení výpravy několik tisíc najetých kilometrů. Ale naopak budu vědět daleko více o pro mě zcela nové oblasti.
A tak nastalo hledání vhodného revíru. Záměrně jsem se hned vyhnul vodám, které znám a kde vím, že již nějací kolegové z ČR a SK rybařili, byť úspěšně.
Jak tomu ve Francii je, najít revír, kde by bylo "vše dovoleno", je čím dál tím těžší a člověk musí velmi často oželit luxus například nočního rybolovu, použití člunu atd. Podařilo se ale najít revír, kde se dalo bez větších obtíží lovit tak nějak v klidu.
Každou delší výpravu si musí člověk umět také zpříjemnit. V čím lepší náladě člověk je, tím lépe i chytá. To je jasná rovnice. :-)
Vždy se snažím na místě zjistit o neznámé lokalitě co možná nejvíce informací jak jinak, než od místních rybářů. Někdy jsou sdílní, jindy nikoliv. Ale pokud to člověk nezkusí, nic nezjistí. Většina z nich nemluví nijak jinak než Francouzsky a proto jsem byl sám sebou přinucen, se alespoň základy Francouzštiny sám naučit.
První ryby přišly až druhý den po příjezdu z plošného zákrmu řepky, pšenice a boilie Kill Krill a Ocean Secret-Salmon&Peach. Záměrně jsem zvolil dva rozdílné druhy boilie a více průměrů plus partikl tak, abych zaujal co možná nejvíce druhů a velikostí ryb. Navíc jak jsem později zjistil, v jezeře byl zastoupen v nemalém množství i Amur Bílý, několik metrových kusů se mi podařilo ulovit, největší rybu s váhou kolem 18kg jsem si vyfotil, ostatní putovali zpět ihned po ulovení.
Záběrů nebylo mnoho, ale o to lepší byly úlovky. Co mně fascinovalo byla diverzita obsádky. Každá ryba byla jiná a všechny měli zvláštní kouzlo. Do těchto vod se příliš často nesadí a podle získaných informací se sadilo pouze 3x za posledních 30 let. Větší ryby tak mají většinou i vyšší věk a za sebou nemálo zkušeností.
Překážkou se stávají často hlavně nechtěné druhy ryb a jiní vodní živočichové. Mezi ně patří i velcí Líni, ze kterých má člověk z počátku radost, protože s rybami přes 50cm se v ČR příliš často nesetká. Pokud Vám ale spolu se sumečky americkými a raky výrazně ztenšují šance na úlovek velkého kapra, úsměv na tváři při pohledu na velkého lína se po nějaké chvíli vytrácí. Jejich eliminace je v letním období opravdu velice obtížná a člověk musí jejich ataky přijmout jako komplikace, se kterou se musí vyrovnat.
I tak se mi ale podařilo hned na prvním jezeře ulovit několik opravdu pěkných ryb s váhou přes 17kg. Ryby jsem většinou chytal v plošném zákrmu na fluoro pop-up, na návazci z testovací šňůrky Strip-X a háčku Continental Snag Hook číslo 4 spolu s klasickým Mouthsnaggerem.
Zlatým hřebem výpravy pro mě byl starý lysec zřejmě z prvního vysazování s váhou 19,3kg.
Po pěti úspěšných dnech byl ale čas jet dál, všechno zabalit a pokračovat na další jezero. Zde ale úspěch končí. Další štací bylo hluboké jezero, které mělo skrývat asi pět opravdu velikých ryb, ale hlavní překážkou bylo veliké množství malých šupináčů do 10kg z posledního vysazení před několika lety.
Navíc bylo kolem vody až příliš mnoho lidí tmavé pleti a pochybného charakteru, kteří na klidu příliš nepřidávali. Proto následoval po 3 nocích a asi 20ti malých rybách poslední přesun na opuštěnou pískovnu, která skrývá podle všeho jen asi 30 kaprů. Velká hloubka, obrovské množství vázek, hojný výskyt línů a nepřízeň místních vláčkařů na bellyboatech tak po dvou nocích bez kapra nechala toto jezero výzvou do budoucna.
Celkově hodnotím tuto poznávací výpravu za povedenou. Byla opravdu dobrodružná a domů jsem si vezl krom fotek krásných ryb i mnoho nových zkušeností a v neposlední řadě jsem si opět o něco rozšířil své kaprařské obzory...