Na první letošní akci jsem se vypravil společně s Ráďou Bendlem. Cílem naší cesty se stalo malebné zahraniční jezero, ukryté v hustých lesích. Na tomto jezeře jsme již s Radkem lovili, a tak nám cesta rychle ubíhala diskuzí nad strategií lovu v nadcházejících dnech, strávených u vody. Ihned po překročení hranic jsme vjeli do silného a vytrvalého deště, který nás provázel podstatnou částí naší výpravy, včetně balení před odjezdem.
Jezero, které jsme si pro lov vybrali, je pod velkým tlakem rybářů z celé Evropy, což se potvrdilo hned po našem příjezdu. Většina slibných míst byla obsazená. Nakonec jsme dali vale plytší části jezera a rozhodli se první polovinu výpravy vyzkoušet okraj centrální části jezera, s hloubkou okolo 6-ti metrů.
Po nafouknutí lodí jsme vyrazily na vodu abychom zjistili, že dno před námi je silně zabahněné odporně páchnoucím blátem. Tento problém jsme při naší poslední výpravě na této vodě řešit nemuseli.
Nakonec se nám po velkém úsilí podařilo najít dvě slibná místa na dně, o rozloze cca 2m2, kde vrstva bláta nepřesahovala 10cm. Usuzovali jsme, že se zde ryby pravděpodobně přirozeně krmí a proto je dno „vytlučené“. Vzhledem k tomu, že bylo nutné montáže umísťovat s absolutní přesností, označili jsme si tato místa tyčovými bójkami.
Jednotlivá místa jsme potom prokrmily Kill Krilem a KrillBerry ready, které jsme si s sebou dovezli. Vzhledem k páchnoucí vrstvě bláta jsme krmné boilies zalívali boostry v kombinaci s vodou z jezera, aby po kontaktu se dnem nesály pach bahna.
Návazce jsme zhotovily jednak ze ztužené šňůrky C´R´S Striper a dále kombinované blowback a la Ray Dale Smith, z Clearwater fluocarbonu CRU nosnosti 25lb, doplněné o 15lb šňůrku Smooth. Radek nasadil Gladiátory vel. 6, já to zkoušel LongShank Nailery vel. 6 a 8.
Celá tato taktika se ukázala jako správná a hned první večer se Radkovi povedlo zdolat několik kaprů do 11kg. Moje lovné místo bohužel nevyprodukovalo tolik záběrů, avšak hned druhý den ráno se mi povedl bojovný lysec s vahou 14,5kg.
Přestože jsme ze zkušenosti očekávali kapří záběry i během dne, ryby se krmily hlavně v noci, proto bylo naší prioritou mít na večer vše perfektně připravené. „Kouzelník“ (Radek) ze svých lovných míst „udělal“ i několik záběrů za noc, bohužel se musel k trofejní rybě prochytávat přes kusy kolem 10kg.
Jeho nejtěžší ryba se zastavila na 14,5 kg.Mě se dařilo pomocí delších vlasů a větších háčků i nástrah, rybu selektovat, a tak jsem zdolal další 2 slušné kapry 15 a 15,5kg. ¨
Nastala polovina výpravy a my se rozhodli zkusit kapitální kusy vystopovat v okrajích noční zóny jezera. Celý den nám zabralo stěhování a mapování nových lovných míst.
Na večer bylo už vše připraveno. Bohužel jsme opět narazili na známý problém s menšími kapry a tak nezbývalo nic jiného, než vhodným uspořádáním montáží a volbou nástrah zkusit ryby selektovat. Také počasí se umoudřilo a tak celkově aktivita kaprů na jezeře poklesla
Další 2 dny a noci jsme s Radkem zkoušeli vše možné i nemožné, bohužel bez valného výsledku. Až poslední večer před naším odjezdem se zatáhlo a začal trvalý déšt, který začal zvedat vodu v jezeře. Na tuto změnu kapři reagovali a začali se zase krmit. A to by nebyl Ráďa „kouzeník“, aby si nenechal nějaké eso v rukávu. Poslední noc proběhla ve znamení záběrů a každému z nás se podařil na rozloučenou slušný šupi: já 14,3 a Radkovi dokonce 18,5kg.
Výpravu jsme zakončili tak, jak jsme ji začali – kompletně mokří a zablácení. Ale nevadí, příště musíme objednat lepší počasí.. :)
David Zapletal