Po ulovení kapra s váhou přes 21kg nám s tátou bylo jasné, že na Orlíku prožíváme něco naprosto výjimečného a neopakovatelného. Bylo jisté, že prožíváme životní výpravu, na kterou nikdy nezapomeneme! Ovšem dva večery byly ještě stále před námi a my věřili v další zářez. Naším posledním přáním byl lysec s váhou přes 15kg. Doposud jsme lovili prakticky samé šupináče a tak byl velký lysec naším přáním. Bude to znít jako klišovitá pohádka, ale přehrada nás opět vyslyšela a půl hodiny před půlnocí a stahováním prutů se rozjel jeden z mých prutů. Kapr šel hned krásně do jízdy a my s taťkou vyrazili na člunu za ním.
Souboj tentokrát netrval nijak dlouho. Kapr se ukryl kousek od místa položení montáže a po pár minutách přetahování a bouchání hlavou skončil v našem podběráku. Když jsem poprvé nakoukl do sítě a viděl obrovský lysý hřbet, mále jsem vypadl ze člunu. Jednalo se o další sele s váhou přes 18kg. Tentokrát 19,5kg lysé orlické krásy. Lysák zabral na zvláštní kombinaci 24mm Scopex Squidu a 14mm plovky Devill Krill. Něco mi říkalo, ať tuto neotřelou kombinaci vyzkouším a ono to nakonec zafungovalo! Při pouštění kapra jsem měl slzy v očích. Nemohl jsem tomu uvěřit. Během asi 6 hodin jsem si splnil své dva velké sny. Byl jsem v sedmém nebi. Po propuštění kapra na svobodu bylo nutné stáhnout všechny pruty a jít si lehnout. Ovšem já spát nemohl. Měl jsem plnou hlavu zážitků a myšlenek. Asi do dvou hodin do rána jsem vázal nové montáže a připravoval krmení na poslední plnohodnotný den lovu, který se nezadržitelně blížil.
A bylo to tu! Krásné vlahé sobotní ráno. Sluníčko, které se na obloze dralo přes kupu mraků mi dodávalo energii a tak byly pruty brzy na svých místech. Všude kolem vonělo jaro, čerstvě rozkvetlé keře byly plné včel a čmeláků a my s tátou postupně rozdýchávali úspěchy z předchozích dnů. Přes den se nám opět povedlo polapit pár pěkných místních kapříků do 12kg, ovšem intenzita záběrů se začala pomalu snižovat. Navíc se začaly objevovat první komplikace. Začal foukat poměrně silný vítr, za kterého nebylo vůbec jednoduché vyvážet. Navíc se nám vybily obě baterie na člunu, tudíž jsme byli nuceni pádlovat. Poslední podvečer nakonec přišla silná bouře, kterou ukončila nádherná dvojitá duha. Tím, jako by se s námi přehrada loučila. Brzy z večera jsme šli vyčerpaní po náročném dnu spát a do půlnoci jsme se záběru bohužel nedočkali. Překvapení přišlo při půlnočním stahování prutů. Jediný prut, který zůstal ve vidličkách, byl můj desetistopý korkáč. Když jsem prut zvedl, cítil jsem, že kromě olova na háčku táhnu ještě něco dalšího. Na dálku jsem si myslel, že se jedná o větev, která se mi omylem zamotala do montáže, ale když cosi na háčku asi padesát metrů od břehu bouchlo hlavou, bylo mi jasné, že se rozhodně o větev nejedná. Z hlubin přehrady se vynořil velký starý šupináč s boulí na boku. Když jsem kapr přinesl na podložku, nestačil jsem se divit. Jsem přesvědčený o tom, že tohle je ta nejstarší ryba, kterou jsem kdy ulovil. Kapr měl zvláštní šedou barvu a ještě zvláštnější bouli na boku, která byla tak výrazná, že dokonce narušila jeho těžiště, což jsem poznal hlavně při focení. Jednalo se opravdu o podivného kapra, kterému do 15kg hranice moc nechybělo. Po pár fotkách jsme starouše pustili a šli si lehnout. Starý šedý šupináč byl nakonec poslední rybou naší úžasné výpravy.
Nyní pár slov k použité sestavě:
Na této snové výpravě jsem používal dvě příchutě boiliesu a to Scopex Squid a Devill Krill, oboje v průměru 20 a 24mm. Jako nástrahu jsem zvolil samotnou 24mm criticalisku zakáplou exkluzivní esencí, nebo panáčka. Návazec byl poskládán pouze z produktů Carp’r’us, a to konkrétně z 40-50 cm šnůrky Strip X 25lb, rovnátka Mouthsnagger Shorty, bročku Camo shot 0,9g a převleku Anti tangle sleeves. Na závěr to nejdůležitější – montáž byla osazena mým dlouhodobě nejoblíbenějším háčkem Carp’r’us Continental vel. 4. Jednoduché, ale smrtelně účinné!
Za Nikl team – Pavel Novák