V posledních letech pozoruji ve svém okolí opakované ulovení stejných kaprů. Dokonce se objevují kapři, které jsem v minulých sezónách ulovil také já. Při nedávném procházení fotografií úlovků jsem objevil jednu rybu, kterou se mi povedlo také opakovaně ulovit.
Ačkoliv v současné době navštěvuji už jen asi 3, nebo 4 stejné vody, pouze na jedné se mi zatím podařilo ulovit stejného kapra několikrát. Jedná se o šupináče, který je zajímavý tím, že pokaždé zabral na stejnou nástrahu a tím je dipovaný panáček z boilie Devil Krill. Kapr měl možnost volby, neboť opodál byl vždy nastražen druhý prut ať už s Ready boiliem Kill Krill, 3XL nebo Gigantika - plovoucím, nebo samostatným boiliem na dně. Vždy si vybral a zabral na uvedený Devil Krill. Také mě překvapuje, že se vždy jednalo o první nebo druhou rybu, kterou jsem na onom revíru během své výpravy ulovil. Naše první setkání proběhlo v říjnu 2014, byl to první úlovek na mé podzimní výpravě. Kapr zabral na panáčka z boilie Devil Krill, nastraženého na háčku Continental Snag Hook ATS vel. 4, na návazci ze STRIP-X 25lb. Tehdy jsem mu navážil 15.7kg a byla to má největší ryba během pobytu u vody.
Následující rok na jaře, bylo to v polovině května 2015, jsem vyrazil na stejnou vodu s cílem ulovit nějakou kapří matku ještě před třením – což se mi také naštěstí nakonec povedlo. Ale zbytek ulovených ryb byla již vytřená, včetně známého šupináče, který zabral tentokrát z mělčiny od rákosí. Opět se nechal zlákat panáčkem z boilie Devil Krill, nastraženém na návazci z fluorocarbonu Clearwater 25lb a jeho váha po tření byla přes 13kg. Po prvních několika karasech, kteří byli v teplé vodě velmi aktivní, to byl druhý kapr během mé jarní výpravy. A poslední setkání proběhlo letos na jaře. Kapr opět na jiném místě, tentokrát z mělčiny od přítoku, několik hodin po mém příjezdu k vodě. Opět jsem jej ulovil na návazec z fluorocarbonu Clearwater 25lb, háček Continental Snag Hook ATS vel. 4 a jak jinak než na panáčka z boilie Devil Krill (Ready boilie 24mm + Cork Pop Up). Jeho poslední vážení ukázalo, že se rybě i přes opakované ulovení daří a ručička váhy se tentokrát zastavila na 17kg.
Tím, že pro většinu je to již samozřejmostí, přesto však neustále vídám opakovaně chycené kapry ve velmi špatném stavu po jejich ulovení. Špatným zacházením, sakováním a prodlužováním pobytu kapra na břehu, dochází ke zbytečným zraněním ulovených ryb. Važte si prosím každého úlovku a zacházejte s ním tak, aby při dalším ulovení mohl potěšit nejen vás, ale i další slušné rybáře.
Hodně štěstí u vody!
Honza Kořenek - Nikl Team