Vítejte v poradně Nikl Teamu
Máte-li jakoukoliv otázku z oblasti kaprařiny, Nikl Team Vám na tomto místě pomůže nalézt odpověď! V případě, že nenajdete podobný dotaz v archivu poradny, položte nám novou otázku.
Pokud v nás vložíte svou důveru a rozhodnote se u nás nakupit, naleznte veškerý sortiment určený pro lov kapra v sekci Kaprařina.
- Vše
- Dostupnost zboží (546)
- Kaprařské vybavení (4522)
- Taktika a technika lovu kaprů (422)
- Volba nástrah a návnad (3561)
- Koncové udice (978)
- Kaprařské revíry (313)
- Ostatní (1672)
#1034 4. 2. 2010 Jakou selektivní směs zvolit a jak postupovat?
Luboss: Cawte niklaci rad by som si od vas nechal poradit ake si mam spravit selektivne boiles z vasej kuchyne. Zmesi ktore ponukate su super no ale aj znama C4 podotykam dobre vysusena nedala pokoj kaprikom do troch kilo. Co mam pridavat do boiles okrem amk aby to nebral maly kapor? Chytavam vacsinov na sukromakoch. Dakujem...
Nikl Team
Ahoj Luboši,
problém s malými kapry je často věc, která dokonale znemožňuje rybaření. Proto je nutné se připravit tak, aby jsi vždy měl připravených několik variant, jak malé ryby selektovat. Pokusíme se Ti nastínit několik možných postupů a pár konkrétních tipů.
Co se týče návnad a nástrah, naším favoritem pro tyto situace je dobře vysušené boilie C4 nebo Food Signal, nebojte se průměrů 24 - 30mm a nastražení klidně 2 kuliček 24mm za sebou (v extrémním případě i 3). Do směsi C4 se nám osvědčilo přidávat kromě AMK CSL Komplexu také esenciální oleje, konkrétně do komplexu Squid - Octopus EO černý pepř v množství 24kapek na kilogram a také EO Asafoetida.
Je možné také používat selektivní dip, který vytvoříte smícháním tekuté potravy Captrack Liquid nebo Liquid Liver a velkým množstvím EO černý pepř. Nástrahy několik dní dipované v tomto dipu disponují velkou selektivní účinností.
Více než na samotnou selektivní nástrahu bychom se však soustředili na lovnou taktiku.
Je nutné nalézt místo, kde se nevyskytuje příliš malých kaprů. Pokud takové místo na revíru není, je nutné přizpůsobit vnadící strategii a snažit se malé kapry jakkoliv eliminovat.
Dobrým tipem je chytání pouze na samostatnou nástrahu bez jakéhokoliv krmení. Takto nahozená nástraha často ujde zrakům malých ryb a velký kapr má šanci jí najít.
Dalším tipem je chytání bokem od krmeného místa. Menší kapři se často vrhnou doprostřed zakrmené oblasti a zde se bezhlavě krmí vším, co najdou. Nástrahy nahozené bez vnazení nebo pouze s několika návnadami bokem (od 10ti do 50ti metrů) často přežijí atak malých piraní a velká ryba má opět čas je naléz.
Pokud ani toto nezabere, můžete zkusit trik, který občas používáme na rozlehlých přehradách. Pokud zde máme problém s malými rybami a místu stále maximálně věříme, do vzdálenosti alespoň 80 - 100m vysypeme jednorázově velké množství atraktivního krmení - nejčastěji xx kilogramů drobného partiklu - řepky, pšenice a podobně. Již několikrát se nám tato strategie osvědčila a malé ryby jsme tímto krokem odlákali do bezpečné vzdálenosti od našich lovných míst.
Přejeme co možná nejvíce úspěchů, Nikl team.
#1007 2. 2. 2010 S čím vyrazit už nyní?
jarin: ahoj,chtěl jsem se zeptat,uvažuju o tom že vnejbližší době pujdu zkusit své první štěstí na Labe a myslíte že je dobrá volba boilies 3XL 16mm,nadipované a dopněné o obalovací těsto stejneho druhu??díky za radu a mějte se fajn a hodně stěstí do nové sezony!
Nikl Team
Dobrý den,
pokud by někdo z našeho teamu vyrážel právě teď k vodě, můžete si být 100% jist, že bychom použili stejné návnady a nástrahy jako Vy!
Malé boilie 3XL doplněné o dip a boilie těsto je skvělá zbraň na letargické zimní kapry. Velice se nám v těchto těžkých podmínkách osvědčilo nástrahu ještě nadlehčit malou kuličkou plovoucího boilie 3XL (objeví se na e-shopu velice brzy) nebo některý z plovoucích kapřích bonbonů - carp candy z produkce Vision Baits.
Pokud chcete okolí Vaší nástrahy maximálně zvýraznit, doporučujeme Vám ještě použít menší PVA punčochu naplněnou drobnými peletkami - např. nové 3mm pelety 3XL jemně prolité 3XL boosterem.
Zimní rybolov v lednu - březnu v podmínkách, které panují venku nyní je opravdový extrém. Proto se obrňte trpělivostí a zejména dobrým oblečením. Ulovení kapra v těchto dnech je opravdovým důkazem kvalit rybáře a ulovená ryba dokáže maximálně potěšit.Snad se Vám zadaří.
Přejeme co nejvíce úspěchů, Nikl team.
#997 1. 2. 2010 Závodní taktika?
Milan: Zdravím celý Nikl Team.
Chcel by som Vám položiť pár otázok z oblasti závodného rybolovu. A to:
1. Čo považujete dnes za neoddeliteľnú súčasť Vašej výbavy, čo sa týka návnad a nástrah pri takomto love? (5-7 dní, boduje sa kapor od 50cm, nástraha boilies a pelety)
2. Akým spôsobom je lepšie prezentovať pop-up vo vodnom stĺpci (napr. 1-2m od dna)pri letargii kaprov počas pretekov? Miesto je rozkŕmené, bójka doslova tancuje a nástrahy na dne, príp. pop-up 2-5cm nad dnom je neúčinné? Je lepšie použiť ako nadväzcový materiál mäkkú šnúrku, alebo radšej zvoliť fluorocarbon? Čo sa Vám v takýchto situáciách osvedčilo najlepšie?
3. Aký máte názor na lov s pop-up v nočných hodinách, funguje Vám tak isto úspešne ako cez deň?
Ďakujem za odpovede.
Nikl Team
Dobrý den Milane,
pokud máme vybrat návnady a nástrahy, kterým maximálně věříme na závodní rybolov, bez rozmýšlení napíšeme boilie 3XL, Mojito a Krvavé peklo se Švestka-máta. Vše v různých průměrech, aby jste byl schopný reagovat na aktuální podmínky. Boilie nenechte příliš vysušit, maximálně si dejte vysušit stranou menší část boilie. Také doporučujeme nezapomenout na malé plovoucí kuličky a boilie těsta.
Jako pelety rozhodně doporučujeme naše nové pomocníky pro rychlý lov - 3XL, Mojito a staré dobré pelety CSL nebo Pstruhové peletky. Všechny pelety je dobré před použitím zatraktivňovat tekutými potravami nebo našimi novými boostery. Pokud je povoleno, výborným lákadlem jsou i method mixy (také můžete zatraktivnit boostery) a drobný partikl.
Umisťovat pop up takto vysoko nade dno je často klíčem k úspěchu. Většinou jej kapři ignorují, ale jsou situace, kdy právě takto nastražený plovák funguje dobře. Nebojte se to vyzkoušet, v nejhorším případě nedostanete záběr :)
Pokud se na Vašem lovném místě kapři zdržují, ale nepřichází žádné záběry, nejúčinnější fintou je maximální zjemnění celé Vaší sestavy i nástrahy. Pokud to situace dovoluje, nebojte se chytat s háčky velikosti č. 10 (pokud nechytáte na velkou vzdálenost, dá se chytat i s mnohem menšími háčky), tenoučkými pletenými šňůrkami nebo vlascem či fluorocarbonem v průměru kolem 0,20mm. Uvidíte, že budete mít mnohem více záběrů než s většími háčky či standardním návazcovým materiálem.
Chytání na pop up v nočních hodinách je často stejně úspěšné jako přes den. Na závodech je opravdu důležité zkoušet různé varianty a přijít na způsob, který je nejúčinnější.
Přejeme úspěšný nejen závodní lov, Nikl team.
#947 25. 1. 2010 Kaprařina na řece a váha olov?
Martin Kánský: Kaprařina na řece
Přeji hezký den. Rád bych se zeptal, jak řešíte kaprařinu na řekách, kde k udržení nástrahy v proudu je potřeba zátěž minimálně přes 100 g. Já běžně používám zátěž 70-80 g (stojaté vody) pro nahazování, mé pruty jsou 2.75 lb. Neumím si předtavit nahazovat s více než 80 g zátěží, tzv. naplno. Je možné, že podceňuji vlastnosti vlasce (C MAX LINE) i svých prutů. Zavážení nemusí být povoleno. Jak situaci zdárně řešit?
Nikl Team
Dobrý den Martine,
udržení montáže na místě při říčním lovu považujeme za jeden z klíčových aspektů. Pokud situaci podceníte, použijete příliš lehké olovo a proud nebo nečistoty zapříčiní, že se Vaše montáž po dně bude kutálet, je velice pravděpodobné, že se dostane do míst, kde není záběr reálný nebo v horším případě přímo do vázky.
Na většině míst na řekách, kde lovíme, používáme olova s váhou minimálně 130g. Pokud to situace vyžaduje, nebojíme se používat ani olova o váze přes 250g. Někdy je to skutečně nutnost a jenom s takovými olovy máte šanci na udržení montáže na místě a záběr od kapra.
Rozhodně se s 2.75lb pruty nemusíte bát odhazovat minimálně 200g olova. Pokud nahodíte tahem, je velice nepravděpodobné, že by se prutu něco stalo. Dokonce si troufneme tvrdit, že je to nereálné a pokud nebude prut např. nalomený, nemůže se mu nic stát.
Při náhozech těžkých olov dostává posledních několik metrů vlasce opravdu zabrat. I z tohoto důvodu (a hlavně důvodu případných vázek nebo ostrých hran atd.) vždy používáme několik metrů šokového vlasce o průměru min. 0,50mm.S tímto vlascem se nemusíte bát do prutu více opřít. uvidíte, že po pár pokusech se přestanete bát :-).
S trochou cviku se dá naučit nahazovat "naplno" i s olovy přes 150g. Důležité je však pamatovat na plynulý tah a ne zbrklý švih.
Přejeme mnoho štěstí nejen při říčních lovech, Nikl team.
#946 25. 1. 2010 Ideální vzdálenost plovoucího boilie ode dna?
Pepa: Ahoj,
jaká je podle Vás ideální vzdálenost plovoucího boilies ode dna?? Díky za odpověď.
Nikl Team
Ahoj Pepo,
ideální vzdálenost je ta, která bude přinášet nejvíce záběrů :). Je těžké tuto otázku pravdivě zodpovědět, protože záleží na spoustu faktorech. Dá se říci, že jako univerzální volíme většinou vzdálenost 4 - 10cm nade dnem. Často se nám ale osvědčilo umístit broček přímo na delší boilie vlas, takže plovoucí kulička byla např. jenom 1cm nade dnem. V opačném extrému se Vám může osvědčit nechat plovoucí boilie plavat klidně i metr nade dnem - např. v případě, že budete chytat na velice zarostlé vodě a budete chtít, aby Vaše nástraha trčela až nad porost vodních rostlin.
Zkrátka - pokud se nejedná o mimořádné podmínky, většinou volíme vzdálenost ode dna kolem 6cm. Pokud jsou ale podmínky jiné, nebojte se experimentovat, kapři Vám sami ukáží, která prezentace je pro ně nejlepší.
Ať se daří, Nikl team.
#942 25. 1. 2010 Jaktože mi neberou cejni?
Vlasta Mitiska: ahoj, nemám jasno v tomto - sám sem lovil na boilee teprve loni - poprvé - a z asi 15 chycených kaprů byl nejmenší 56 cm, přitom na ostatní nástrahy naopak chytáme všichni spíš malé kapry, Dalibor Hašpica ve své knize psal, že kapr pod zhruba 4 kg boilee nepřijímá, naproti tomu je mnoho článků nebo i dotazů že chytají malé kapry nebo i cejny, přitom já sem lovil na řece na vyloženě cejnovém místě - zcela běžně cejni 5O-55 cm, na boilee však rovněž ani jeden. jediné co ještě útočilo byli ti nešťastní tloušti, jinak jen větší kapři. Prosím o odpově´d jak to teda podle vás je? Děkuji.
Nikl Team
Dobrý den,
máte pravdu - boilies je svým způsobem selektivní a oproti klasickým nástrahám je často jediným receptem jak se zbavit útokům bílých ryb. Není to ale pravidlo a někdy se cejni pustí i do boilies vám budou žrát jako zběsilí.
V podstatě můžete být rád, že vás problém s útoky cejnů na vaše boilies zatím nepotkal. Někdy tomu nelze zabránit a jediným řešením může být opravdu velké boilies usušené doslova nakámen.
Držíme palce a přejeme i nadále hodně štěstí v úspěšném boji s cejny...
#933 24. 1. 2010 Zimní lov kaprů pod jezy
Mara: Zdravim mam dotaz daji se kapri lovit v techto zimnich mesicich,chtel bych lovit pod velkymy jezy a zdymadli..Je to mozne?ma to cenu?a co bych meůl k lovu pouzit?pelety a boilis..dekuji za radu
Nikl Team
Dobrý den Maro,
zimní lov kaprů v našich zeměpisných šířkách je opravdu náročnou záležitostí. Oproti ostatním vyloženě "kaprařským zemím" je zimní období u nás pro lov kaprů mimořádně nepříznivé a ulovení každého kapra je velmi cenným rybářským "skalpem".
Pokud se přesto rozhodnete jít do toho a strávit nějaký čas lovem kaprů, je určitě chytání pod jezy na řekách jednou z nejlepších možností. Úplně ideální je přirozeně najít na řece výtok teplé vody například z nějaké elektrárny, který je vždy zárukou, že kapři odsud nebudou daleko.
Pro zimní lov použijte minimum návnady, která by kapry mohla zasytit. K několika okrájeným a silně sipovaným kuličkám (nejlépe 3XL či Mojito) přihoďtě pouze několik hrstí boosterovaných pelet - nejlépe kombinaci CSL pelet 5mm a 3XL pelet 3mm.
Tento způsob lovu je asi nejnadějnější cestou, jak přelstít a zdolat nějakého toho tvrdě vybojovaného zimního kapra.
Držíme palce a přejeme pěkný den!
#909 20. 1. 2010 Jak překazit závody plavačkářům?
Josef Novák: Ahoj,
předem zdravím celý Nikl Team a velikou chválu na Váš obchod a hlavně na Vaše boilies. Je to luxus!! :-)) Tak a teď otázka. Každý rok se účastním jedněch malých rybářských závodů a každoročně jsou v popředí plaváčkáři a letos jsem se rozhodl jim tuto šňůru přetrhnout moji klasikou na položenou!! :-) Proto bych se chtěl zeptat, co by na takto krátkých závodech mohlo dobře zabrat?? Díky za odpověď a mnoho úspěchů v dobře započaté práci!!
Nikl Team
Ahoj Pepo,
děkujeme za pochvalu, jsme rádi, že jste spokojen.
Se závody a bojem s plavačkáři to bude těžké. Přechytat s vlasovou metodou plavačkáře s malinkými háčky a masnými červi nebude rozhodně lehké.
Předem doporučujeme výborně losnout :), poté zvolit maximálně jemnou koncovou montáž - neboj se ani vlasců 0,16 - 0,20 (samozřejmě v závislosti na cílové rybě a revíru) a háčků kolem velikosti 10 - 14, pod které na vlas přivaž pružinku z propisky, kterou obal malým kousekem boilie těsta 3XL - nástrahu se snaž použít opravdu malou, třeba 12mm velkou nebo Carp Candy - kapří bombony. I nové 3XL pelety budou fungovat velice rychle a efektivně. Co se týče krmení, drobné peletky zalité boosterem 3XL a trochu method mixu Red Spice by byla naše volba v podobných situacích.
Nejsme si úplně jisti, jestli je možné udržet krok s dobrými plavačkáři. Možná ale zkus nasadit větší nástrahy a vytři jim zrak ulovením největší ryby :))
Ať se Ti daří, Nikl team.
#905 20. 1. 2010 Taktika lovu a krmení s 3XL
pepa: PŘEJI PŘÍJEMNÝ DEN mám dotaz .Začínám chytat na boilí a tak jsem si od vás zakoupil 3xl i s dipy a muj dotaz jestli zakrmit těmito boilí 3xl a jestli je mohu rozpulit velikost 21 kolik jich dát na lovné místo nebo zakrmit jinými v uvozovkách méně atraktivními a chytat na 3xl anebo použíti kukuřici.A ještě jeden když mám sladký boilí Skopec mužu ho nadipovat v 3xl dipu a nebo je lepší dip Skopec Jinak jste moc dobří že nám začátečníkum poradíte s pozdravem am a poděkováním Pepa
Nikl Team
Dobrý den Pepo,
děkujeme za Váš zájem. Jsme vždy rádi, pokud můžeme pomoci radou. Teď k vaší otázce: rádi bychom Vám dali jednoznačnou odpověď . Ta bohužel neexistuje, takže se pokusíme jednotlivé dotazy rozebrat a nastínit Vám možná řešení:
- Je velmi vhodné krmit stejným boilies, které máte v úmyslu umístit pod háček. Zvláště pokud budete krmit lovné místo předem. Na druhou stranu se nám podařilo ulovit řadu krásných kaprů poblíž místa krmeného boilies odlišného složení a příchutě, zejména pokud chcete zmást zkušeného kapra na revíru, kde se s touto taktikou často nesetkává. Ovšem mnohem logičtější a troufneme si tvrdit, že i úspěšnější je první případ - tak zní i staré rybářské pořekadlo: "Chytej na to, čím jsi nakrmil". Samozřejmě existují i jiné možnosti:)
- Boilies je samozřejmě možné půlit ve všech velikostech jak pro samotné nastražení, tak i vnadění - pak je ovšem nutné použit ke krmení lopatku, PVA, nebo loďku v závislosti na vzdálenosti lovného místa od břehu. Půlením docílíte lepší uvolňování atraktorů z vnitřní struktury kuličky, bude ovšem méně odolné útokům bílé ryby a atraktivnější pro malé kapry. Je nutné uvážit skladbu obsádky revíru, na kterém hodláte lovit a předem se rozhodnout, jestli se chcete bavit větším počtem záběrů, nebo čekáte na opatrnější rybu.
- Použitím partiklů zaujmete zejména menší kapry a bílou rybu nezávisle na použitém boilies. Je tedy opět nutné zvážit, jakou cílovou skupinu ryb chcete lovit.
- Při kombinací příchutí scopex(sladká až smetanová příchuť) a 3xl (ostře kořeněná příchuť) spojujete naprosto odlišné věci a vytváříte velmi netradiční kombinaci, kterou kapři buď velmi kladně příjmou, nebo naopak odmítnou. Na jednom revíru může zafungovat, jinde o ni kapři nezavadí. Logičtější řešení je opět použít dip odpovídající příchutě, aby tak nástrahu oživil a učinil ji pro kapra atraktivnější. Máme ovšem kladné zkušenosti i s neobvyklými kombinacemi jako tato. Většinou ovšem vyžadují více trpělivosti a času stráveného zkoušením. Ale určitě se nebojte kombinovat.
Přejeme spoustu pěkných úlovků
#897 19. 1. 2010 Jak funguje marker a jak se používá?
Aleš: dobrý den chtěl sev vás poprosit jestli by jste mi nevysvětlili jak funguje marker na jakym principu a jak se používá
Nikl Team
Dobrý den Aleši,
marker je označení pro majáčkový typ splávku, který je k vlasci připevněn za obratlík na jeho spodním konci. Je to prostředek, s jehož pomocí dokážete při troše cviku velmi přesně zmapovat dno jezera.
Celý princip jeho funkce spočívá v principu, že po nahození markeru na požadované místo a zaklapnutí překlapěče navijáku se tento potopí společně s olovem na dno a k hladině začne stoupat až ve chvíli, kdy budete z navijáku povolovat vlasec. Na prutu máte vyznačeno třeba fixkou značku například 50cm od rolničky navijáku - a při povolování vlasce přesně počítáte, kolik jste ho musel z navijáku uvolnit než se marker objeví nahladině. V případě, že markerujete správně, odpovídá tato délka povoleného vlasce velmi přesně i aktuální hloubce, ve které se marker zrovna nachází.
Výslednou hloubku si třeba zapíšete do bloku, stáhnete marker o pár metrů k sobě a naprosto stejným postupem pak změříte hloubku v těchto místech. Tímto způsobem můžete proměřit hlobky vějířovitě kolem sebe a udělat si tak velmi přesný obraz reliéfu dna před Vámi.
Přesná technika použití markeru včetně všech vychytávek a tipů, které Vám v této skvělé technice pomohou jsou velmi rozsáhlým tématem, které nemůžeme obejmout jednou odpovědí v Poradně. Z toho důvodu máme v plnu na toto téma zpracovat detailní článek s bohatou fotodokumentací, kterým pomůžeme kaprařům k dokonalému zvládnutí této techniky.
Na jaře se do toho pustíme a připravíme pro Vás tedy o markerování speciální článek.
Přejeme pěkný den!