První z našich akcí podporujících mladé rybáře. Více info o další připravované akci pro děti a mládež již brzy v sekci články!
Jak jste si již mohli na našem webu všimnout, Nikl team se začal v posledních dvou letech více věnovat akci, kterou jsme nazvali podpora mládeže. Tenhle projekt jsme rozjeli proto, že si uvědomujeme důležitost předávat naše zkušenosti mladší generaci a hlavně proto, že v těchto více či méně zkušených a mladých rybářích je naše budoucnost… Proto se děti snažíme vést k ochraně přírody, chování se k živým tvorům a šetrnému zacházení s úlovky. Stejně tak se jim snažíme vštípit to, aby vraceli pokud možno co nejvíce úlovků zpět do vodního prostředí, ze kterého pocházejí, tedy praktice a zásadě sportovního rybolovu, metodě chyť a pust.
Proto jsem se ve středu 31.7.2013 rozhodl a společně s mou přítelkyní Karolínkou a kolegou Rudou Soukupem, čerstvým přírůstkem Nikl teamu vydal na dětský rybářský tábor čáslavské MO, konaný na krásné přehradě Trnávce.
S tímto nápadem za mnou přišel nejdříve Ruda, protože se sám těchto rybářských táborů od malička zúčastňoval a to i jako dítě a později jako praktikant. Mě se tato myšlenka už od začátku zalíbila a proto se ve středu jelo.
Na přehradu jsme dorazili v podvečer a po krátkém seznámení s vedoucím táboru a vedoucím rybářského kroužku v Čáslavi, panem Michalem Vlachem, jsme se s rudou pustili do práce. Chtěli jsme dětem ukázat současnou kaprařinu jako takovou a proto jsme připravili pruty na vyvážku, postavili bivaky, nachystali krmení a pustili se do chytání, ve snaze ulovit nějakého alespoň trošku většího kapra než zde běžně lovenou násadu, které je přehrada plná.
Bohužel se na této lokalitě příliš mnoho velkých kaprů nevyskytuje a hlavně když jste limitovaní výběrem místa na pláž přímo před osadou tábora. To nás však neodradilo a díky pomoci kamaráda Pavla Nováka a jeho přítelkyně Romči, jsme naložili potřebné věci do jejich člunu a vyvezli pruty daleko, až na samý protější břeh přehrady do skal, kde by měli mít kapři alespoň relativní klid. Přidal se k nám jeden z praktikantů tábora a tak jsme takto mohli do vody umístit 6 prutů.
Děti, účastníci tábora nám již někteří pomohli s vybavením a tak vše netrvalo dlouho a do noci byli všechny udice na svých místech… Děti se uložily ke spánku a mi dospělí jsme do nočních hodin posedávali u prutů a klábosili o rybách, životě a tak dál…
V brzkých ranních hodinách začal program pro děti a to konkrétně rybářské závody. Zrovna ve chvíli kdy jeden z dětských závodníků, začínající sympatický kaprař s přezdívkou Anděl, stahoval svůj prut, kterým přehodil můj pravý, vyvezený 300metrů napříč přehradou, přišel záběr a to zrovna na ten přehozený prut! Po úspěšném zdolávání jsem na něj vytáhl jediného většího kapříka, tmavého původního šupináče okolo 65cm. Proto jsem sním nechal před objektivem fotoaparátu zapózovat samotné Andílka…
Ostatní děti nelenili a ulovili mnoho bolínků, perlínů, cejnů, dva kapříky a nějaké líny a okouny. Dozor nad nimi samozřejmě drželi jejich táboroví jak já říkám dozorci- vedoucí…
Po ukončení závodů se děti odebrali na oběd a po nezbytném poledním klidu byla na řadě námi připravená akce-další závody a to v hodu na cíl!
Připravili jsme proto na vodu terč, cíl který používáme na předváděcích akcích a který už možná někteří z vás viděli, nebo na něj sami házeli. Jedná se o plovoucí čtverec velikosti 2x2 metry. Obvykle ho umisťujeme cca 80metrů od břehu, ale v případě dětského závodu, jsme ho dali na nějakých cca 40 metrů. I s tímto nám výrazně pomohla výpomoc Pavla Nováka, majitele rybářského obchodu v Čáslavi a kapraře v jedné osobě, který seč nemusel, sám od sebe přiložil ruku k dílu, zapůjčil nám člun a celkově se do akce společně s námi zapojil.Za což tímto Děkujme!
Děti si samozřejmě mohli na cíl nejprve zkusit několik cvičných hodů. K závodu a zároveň i jako hlavní výhru jsem zvolil prut SONIK SK Margin rod 9ft a 2,75lb, protože 12ft děličkou by menší závodníci zcela jistě ani nenahodili. Věk dětí byl totiž tuším Od 7! do maximálně 14 let… Děti zde měli k dispozici samozřejmě na zkoušku i 12 stopé děličky, ale stejně jim padl všem do oka Margin a tak se o něj mohlo začít bojovat-závodit!
Pravidla závodu byla velmi jednoduchá. Každý měl tři pokusy a cílem bylo se trefit pokud možno co nejvíce krát do vytyčeného cíle. Děti jsme ještě rozdělili do dvou kategorií aby vše bylo spravedlivé. Rozděleni byli podle věku.
Vítězem starší kategorie se stal chlapec který 2krát zasáhl cíl a proto že nikdo jiný se netrefil více než jednou, odvezl si tak z tábora zbrusu novou děličku. V mladší kategorii vyhrál chlapec, který se jako jediný neomylně na první pokus trefil přímo do středu cíle a odnesl si tak jako výhru dětskou děličku s navijákem a drobnou rybářskou bižuterií.
Aby to nebylo ostatním dětem líto, všichni včetně vedoucích dostali od naší firmy tašku, ve které nalezli jako cenu útěchy rybářské samolepky, katalogy a nástrahy z naší produkce.
Po ukončení závodu, jsme se ještě s rudou rozhodli ukázat dětem jak úspěšně ulovit velké Boleny, kteří neustále atakovali hejna ouklejí pohybujících se v příbřežních oblastech a povedlo se. Dva pěkné boleny se nám nakonec podařilo přelstít a naši mladí pomocníci si s nimi před jejich puštěním z pět do vody mohli zapózovat před objektivem mého fotoaparátu.
Společně strávený den utekl doslova jako voda a nezbývalo než pobalit všecko to rybářské vybavení, naložit vše do auta, rozloučit se s vedoucími, ale hlavně s účastníky tábora, se kterými jsme si za těch 24 hodin vytvořili určitý vztah a na rovinu opouštěli jsme seč spokojení, trošku smutně. Hlavně když si všech 24 dětí stouplo do řady a jednohlasně se s námi rozloučili, tak uznávám že mi jak se říká málem ukápla slzička. To ale byla pro nás právě ta odměna, to že jsme věděli a cítili že se dětem den s námi líbil a proto už dnes víme, že to rozhodně nebylo naposledy…
Za Nikl team Honza ,,Carpkiller´´ Hubka a Ruda Soukup